Naprawa płyty głównej - Wymiana elementów SMD

naprawa SMD na płycie głównej


Laptop, komputer PC lub tablet nie działa prawidłowo?

Może to niestety oznaczać uszkodzenie układów płyty głównej. Dzięki posiadanemu zapleczu technicznemu oraz wieloletniemu doświadczeniu w trudnych naprawach możemy skutecznie usunąć większość usterek płyt głównych.

Płyta główna to naważniejszy podzespół komputera PC, laptopa lub tabletu. To właśnie ona odpowiada za odpowiednią komunikację wszystkich składników sprzętu komputerowego poprzez nalutowane na niej elementy SMD takich jak: złącza, gniazda rozszerzeń, elementy układu zasilania (kondesatory, rezystory, mosfety, diody, etc.) oraz inne układy elektroniczne. Komunikacja odbywa się zasadniczo poprzez ścieżki zatopione bezpośrednio w laminacie. Dlatego też głównie od kondycji płyty głównej i jej elementów zależy jak długo nasz sprzęt będzie pracował bezawaryjnie.


Na płycie głównej znajdują się setki elementów elektronicznych lutowanych powierzchniowo (SMD) i uszkodzenie nawet jednego z nich może spowodować pojawienie się kolejnych problemów. Dlatego ważna w takich przypadkach jest szybka reakcja i wizyta w serwisie celem prawidłowego zdiagnozowania i usunięcia problemu.


Płyty główne uszkadzają się najczęściej w wyniku zwarć, przegrzania elementów lub uszkodzeń mechanicznych. Do awarii płyty głównej mogą przyczynić się także zalanie, rozwarstwienie laminatu płyty w wyniku np. uderzenia lub upadku, zimne luty oraz wszelkie wady fabryczne.


Podczas naprawy płyt głównych korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań oraz stosujemy się do wszystkich standardów. Posiadamy także bardzo dobrze wyposażone zaplacze, które pozwala nam na usuwanie nawet najtrudniejszych uszkodzeń płyt głównych.

Objawy uszkodzenia płyty głównej

Charakter uszkodzeń płyt głównych ma to do siebie, że objawy w tym przypadku nie zawsze muszą być oczywiste. Zwykle laptop, komputer lub tablet po prostu się nie uruchamiają, ale mogą to być także dowolne inne nietypowe zachowania.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu płyty głównej to:

 • laptop, komputer lub tablet się nie uruchamia
 • komputer wydaje sygnały dźwiękowe / pika
 • komputer wyłącza się samoczynnie
 • po uruchmoniemiu komputer się resetuje lub zawiesza
 • nie wykrywają się inne podzespoły (dysk, karty rozszerzeń, klawiatura, etc.)
 • laptop nie rozpoznaje baterii lub zasilacza
 • laptop nie wyświetla obrazu
 • nie działa dźwięk lub inne funkcje płyty

Opis naprawy płyty głównej

Każda naprawa płyty głównej zawsze wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi. Najlepiej powierzyć ją specjalistom takim ja nasz serwis. Wszystkie naprawy wykonujemy starannie i zgodnie ze wszystkimi normami oraz procedurami.

W trakcie naprawy płyty głównej wykonujemy następujące czynności:

 1. Diagnostyka elektroniczna płyty głównej
 2. Demontaż płyty głównej z obudowy
 3. Diagnoza usterki pod mikroskopem
 4. Naprawa połączeń lutowanych elementów SMD
 5. Wymiana uszkodzonych elementów SMD
 6. Wykonanie innych ew. napraw elektronicznych
 7. Wykonanie testów płyty głównej
 8. Testy obciążeniowe płyty głównej
 9. Montaż laptopa lub komputera
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek