Naprawa płyty głównej - Wymiana elementów SMD

naprawa SMD na płycie głównej


Uszkodzona płyta główna w laptopie, komputerze PC lub tablecie?

W przypadku problemów z płytą zapraszamy do naszego serwisu w Krakowie. Dzięki posiadanemu zapleczu sprzętowemu oraz wieloletniemu doświadczeniu w trudnych naprawach możemy skutecznie usunąć większość usterek płyt głównych.

Płyta główna to naważniejszy podzespół komputera PC, laptopa lub tabletu. To właśnie ona odpowiada za odpowiednią komunikację wszystkich składników sprzętu komputerowego poprzez nalutowane na niej elementy SMD takich jak: złącza, elementy układu zasilania (kondesatory, rezystory, mosfety, diody, etc.) oraz inne układy elektroniczne. Komunikacja odbywa się zasadniczo poprzez ścieżki zatopione bezpośrednio w laminacie. Od kondycji płyty głównej i jej elementów zależy jak długo nasz sprzęt będzie pracował bezawaryjnie. Dlatego ważna w przypadku pierwszych objawów usterki jest szybka reakcja i wizyta w serwisie celem prawidłowego zdiagnozowania i usunięcia problemu.

Oprócz elementów SMD na płycie głównej znajdują się również inne elementy lutowane tj. układy BGA, gniazda (zasilania, rozszerzeń, etc.) oraz inne podzespoły, które są lutowane w nowszych urządzeniach bezpośrednio do płyty głównej.


Podczas naprawy płyt głównych korzystamy tylko ze sprawdzonych rozwiązań oraz stosujemy odpowiednie standardy oraz narzędzia. Posiadamy także bardzo dobrze wyposażone zaplecze, które pozwala nam na usuwanie nawet najtrudniejszych uszkodzeń płyt głównych.


W przypadku problemów z płytą główną zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Krakowie, gdzie po bezpłatnej diagnostyce przedstawimy możliwe rozwiązania i wykonamy naprawę płyty głównej.

Przyczyny uszkodzenia płyty głównej

Płyty główne uszkadzają się najczęściej w wyniku zwarć, przegrzania elementów lub uszkodzeń mechanicznych. Do awarii płyty głównej mogą przyczynić się także zalanie, rozwarstwienie się laminatu płyty w wyniku np. uderzenia lub upadku, zimne luty oraz wszelkie wady fabryczne.

W wyniku uszkodzenia płyty głównej może także dojść do uszkodzeń innych podzespołów takich jak pamięci RAM, karta graficzna, procesor, matryca lub dyski. Zdarzają się również problemy z układami BIOSu czy KBC. Mogą one wymagać programowania lub wymiany.

Objawy uszkodzenia płyty głównej

Charakter uszkodzeń płyt głównych ma to do siebie, że objawy w tym przypadku nie zawsze muszą być oczywiste. Zwykle laptop, komputer lub tablet po prostu się nie uruchamiają, ale mogą to być także dowolne inne nietypowe zachowania.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu płyty głównej to:

 • laptop, komputer lub tablet się nie uruchamia
 • komputer wydaje sygnały dźwiękowe / pika
 • komputer wyłącza się samoczynnie
 • po uruchmoniemiu komputer się resetuje lub zawiesza
 • nie wykrywają się inne podzespoły (dysk, pamięci, karty rozszerzeń, klawiatura, etc.)
 • laptop nie rozpoznaje baterii lub zasilacza
 • laptop nie wyświetla obrazu
 • nie działa dźwięk lub inne funkcje płyty

Opis naprawy płyty głównej

Każda naprawa płyty głównej zawsze wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i narzędzi. Najlepiej powierzyć ją wyspecjalizowanym serwisom takim jak np. nasz. Wszystkie naprawy zawsze wykonujemy starannie i zgodnie z normami oraz procedurami.

W trakcie naprawy płyty głównej wykonujemy następujące czynności:

 1. Diagnostyka elektroniczna płyty głównej
 2. Demontaż płyty głównej z obudowy
 3. Diagnoza płyty głównej pod mikroskopem
 4. Naprawa połączeń lutowanych elementów SMD
 5. Wymiana uszkodzonych elementów SMD
 6. Wykonanie innych ew. napraw elektronicznych
 7. Wymiana ew. uszkodzonych podzespołów
 8. Wykonanie testów płyty głównej
 9. Testy płyty głównej pod obciążeniem
 10. Montaż laptopa lub komputera
 11. Przygotowanie sprzętu po naprawie do wydania
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek