Wymiana układu chłodzenia w komputerze lub laptopie

wymiana układu chłodzenia w komputerze


Problemy z chłodzeniem w komputerze lub laptopie?

W przypadku konieczności wymiany układu chłodzenia w Twoim laptopie lub komputerze stacjonarnym zapraszamy do naszego serwisu w Krakowie, gdzie chętnie pomożemy w wyborze oraz zamontujemy nowy układ.

Prawidłowo działający układ chłodzenia jest jednym z podstawowych warunków bezawaryjnej pracy każdego komputera czy laptopa. Bez odpowiedniego chłodzenia praca współczesnego komputera nie byłaby możliwa. Układ chłodzenia odpowiada przede wszystkim za prawidłowe odprowadzanie ciepła z procesora, układu grafiki, mostka czy innych mocno grzejących się układów. Współczesne procesory osiągają bardzo wysokie temperatury pracy i dlatego też potrzebują bardzo wydajnych układów chłodzenia.


Na rynku występują obecnie układy chłodzone powietrzem, jak również chłodzone cieczą (np. zestawy AiO). W zależności od producenta oba potrafią bardzo wydajnie chłodzić nasz sprzęt. Układy chłodzone powietrzem są także najczęściej spotykane w laptopach gdzie przez radiator oraz wentylator odprowadzane są nadwyżki ciepła. Jeśli chodzi natomiast o chłodzenie wodne to odprowadzania ciepła odbywa się poprzez blok wodny, pompę oraz chłodnicę.


Niezależnie czy potrzebujesz wymiany układu chłodzenia w komputerze PC czy w laptopie zapraszamy serdecznie do naszego serwisu w Krakowie. Na pewno doradzimy i wspólnie wybierzemy najlepszy układ chłodzenia do Twojego komputera.

Przyczyny uszkodzenia układu chłodzenia

Awarie układów chłodzenia zdarzają się stosunkowo rzadko, ale potrafią być bardzo przykre w skutkach. Przegrzanie procesora czy układu grafiki mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować kondycję układu chłodzenia.

Uszkodzeniu w układach chłodzenia ulega najczęściej heatpipe, które przestaje przewodzić ciepło. W przypadku natomiast chłodzenia wodnego najczęstszą usterką jest awaria pompy. W jednym i drugim przypadku natomiast występują również awarie wentylatorów.

Objawy uszkodzenia układu chłodzenia

Podstawowym objawem uszkodzenia w układzie chłodzenia jest natychmiastowy wzrost temperatury pracy np. procesora. W innych przypadkach o usterce mogą nam dać znać nietypowo głośna praca wentylatorów lub brak jakichkolwiek dźwięków ich pracy.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu układu chłodzenia to:

 • przegrzewanie się procesora
 • komputer się wyłącza lub resetuje
 • głośna praca wentylatora
 • dziwne dźwięki pompy wodnej w układzie AiO
 • nie słychać pracy wentylatorów
 • układ chłodzenia w laptopie jest zimny
 • obraz w grach zaczyna klatkować

Opis wymiany układu chłodzenia w komputerze lub laptopie

Naprawa polega przede wszystkim na właściwym dobraniu nowego układu chłodzenia do naszego komputera oraz jego prawidłowym montażu. Ważne jest także zastostowanie odpowiedniej pasty termoprzewodzącej podczas wymiany układu chłodzenia.

W trakcie wymiany układu chłodzenia wykonujemy następujące czynności:

 1. Wykonanie dokładnej diagnostyki komputera lub laptopa
 2. Wybór najlepszego chłodzenia kompatybilnego ze sprzętem
 3. Demontaż komputera lub laptopa
 4. Nałożenie świeżej pasty termoprzewodzącej na procesorze
 5. Montaż bloku nowego układu chłodzenia na procesorze
 6. Zamontowanie wentylatorów w układzie chłodzenia
 7. Prawidłowe podpięcie pompy wody oraz wentylatorów do złącz na płycie głównej
 8. Wykonanie testów pod obciążeniem i sprawdzenie temperatur
 9. Przygotowanie urządzenia do wydania po naprawie
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek