Wymiana dysku twardego w laptopie lub komputerze - SSD i HDD

wymiana dysku ssd


Komputer długo się uruchamia i wolno pracuje?

Jeśli tak, to może być sygnał, że warto przetestować dysk twardy w laptopie lub komputerze. W naszym serwisie bezpłatnie wykonamy niezbędne testy oraz w razie potrzeby dobierzemy dla Ciebie odpowiedni dysk i zamontujemy go.

Kondycja oraz rodzaj zamontowanego dysku twardego w laptopie lub komputerze ma duże znaczenie dla szybkości pracy systemu operacyjnego. Aktualnie popularne do tej pory dyski HDD (mechaniczne) wypierane są z rynku przez dużo szybsze i mniej awaryjne dyski SSD (elektroniczne). Niezależnie jednak od typu, zdarza się, że dysk się uszkodzi lub zużyje. Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości regularnie wykonywać kopię zapasową danych oraz raz na jakiś czas wykonać prewencyjnie testy serwisowe dysku twardego, aby uniknąć później kosztownego odzyskiwania danych.

Występuje wiele typów dysków dlatego w naszym serwisie zawsze chętnie doradzimy, jaki dysk wybrać. Do wyboru są dyski 2,5" (najczęstsze w laptopach) oraz 3,5" (montowane najczęściej w komputerach PC). Posiadamy również dyski HDD (wszystkie rodzaje) oraz SSD (np. m2, mSATA lub NVMe).


Najczęstszymi przyczynami uszkodzenia dysków twardych w laptopie lub komputerze są uderzenia i wstrząsy (dla dysków HDD) oraz usterki elektroniczne i problemy z zasilaniem komputera (dla dysków SSD), a także w obu przypadkach jest to wiek i zużycie dysku.


W naszym serwisie stosujemy jedynie dyski twarde sprawdzonych producentów, ale też posiadamy w ofercie większość dostępnych na rynku dysków (Crucial, WD, Samsung, Kingston, Patriot, OCZ, Hynix, Micron, Seagate, Hitachi, Corsair, HyperX, Intel, Toshiba i inne).

Objawy uszkodzenia dysku twardego w laptopie lub komputerze

Bardzo popularnym objawem uszkodzenia dysku jest problem z uruchomieniem systemu operacyjnego lub jego bardzo wolna praca. Mogą to także być problemy z wykrywaniem się urządzenia w ogóle lub dziwne dźwięki dobiegające z wnętrza komputera.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu dysku twardego to:

 • system operacyjny się nie uruchamia
 • system operacyjny się zawiesza lub resetuje
 • system każdorazowo wchodzi do trybu przywracania (recovery)
 • bardzo wolna praca laptopa lub komputera
 • komputer nie wykrywa dysku twardego
 • mechaniczne dźwięki dobierające z wnętrza dysku twardego
 • bardzo wolne kopiowanie plików
 • częste komunikaty o błędach systemowych

Opis wymiany lub naprawy dysku twardego

W większości przypadków naprawa tego rodzaju usterek polega w pierwszej kolejności na sprawdzeniu kondycji dysku poprzez S.M.A.R.T (mechanizm monitorowania i błędów dysku) oraz wykonaniu pełnych testów powierzchni. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości w testach, dysk jest naprawiany lub wymieniamy go na nowy.

W trakcie wymiany dysku twardego w komputerze wykonujemy następujące czynności:

 1. Demontaż dysku twardego z obudowy komputera lub laptopa
 2. Testy wstępne dysku twardego (S.M.A.R.T.)
 3. Testy powierzchni oraz struktury danych dysku
 4. W razie potrzeby niezbędne testy elektroniczne
 5. Naprawa lub wymiana i montaż nowego dysku (HDD lub SSD)
 6. Wykonanie testów sprawdzających
 7. Przygotowanie sprzętu do odbioru
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek