Wymiana karty graficznej w komputerze lub laptopie

wymiana karty graficznej w komputerze


Potrzebujesz wymiany karty graficznej?

W takiej sytuacji zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Krakowie. Bardzo chętnie doradzimy Ci w wyborze właściwej karty graficznej do Twojego komputera, zamówimy ją oraz wymienimy.

Karta graficzna to ważny element każdego zestawu komputerowego. Szczególne znaczenie ma w sprzęcie profesjonalnym lub komputerach dla graczy. Karta graficzna służy przede wszystkim do wyświetlania i obróbki grafiki 3D. W komputerach PC karty graficzne montowane są przede wszystkim na złączach PCI-Express. W laptopach natomiast montowane są na złączach MXM lub są wlutowane w płytę główną w postaci układów BGA. Aktualnie głównymi productami układów kart graficznych są firma AMD (karty serii Radeon) oraz nVidia (karty serii GeForce).


W przypadku wymiany karty graficznej ważne jest, aby dokładnie upewnić się, że karta będzie kompatybilna z pozostałymi podzespołami komputera. Szczególną uwagę należy zwrócić czy posiadany zasilacz posiada odpowiednią moc. Bardzo ważne jest także to, aby wydajność karty pokrywała się z możliwościami posiadanego laptopa lub zestawu komputerowego. Należy wziąć pod uwagę także posiadany monitor.


W naszym serwisie chętnie przeanalizujemy razem z Tobą dostępne na rynku karty graficzne. Następnie wybierzemy najlepszego dostawcę, zamówimy oraz wymienimy kartę graficzną w Twoim komputerze. Dodatkowo po montażu karta zostanie dokładnie przetestowana.

Przyczyny uszkodzenia karty graficznej

Karty graficzne są podzespołami, które pracują w warunkach podwyższonych temperatur i wyższych obciążeń niż inne elementy komputera. W związku w tym narażone są na wyższe ryzyko awarii. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o kondycję układu chłodzenia karty graficznej oraz okresowo sprawdzać jej temperaturę oraz parametry pracy.

Najczęstszą przyczyną uszkodzenia karty graficznej jest degradacja rdzenia układu graficznego oraz ew. uszkodzenie elementów elektronicznych karty. Powodem tego typu uszkodzeń są głównie czynniki wymienione wyżej, ale mogą to być czasami także wady fabryczne, uszkodzenia mechaniczne, zalania oraz uszkodzenia spowodowane awarią innych podzespołów komputera lub laptopa (np. płyty głównej lub zasilacza).

Objawy uszkodzenia karty graficznej

Uszkodzenia kart graficznych objawiają się przede wszystkim problemami z wyświetlaniem obrazu (brakiem obrazu na ekranie, problemami ze sterownikiem ekranu lub artefaktami). W przypadku laptopów sprzęt może także całkiem odmówić posłuszeństwa.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu karty graficznej to:

 • brak obrazu na ekranie
 • wyświetlanie się artefaktów (linii, pasków) na monitorze lub matrycy
 • błędy sterownika ekranu w systemie operacyjnym
 • obraz znika podczas gry lub pracy z aplikacjami graficznymi
 • karta graficzna nie pojawia się w menadżerze urządzeń
 • komputer lub laptop się resetuje lub wyłącza
 • karta graficzna się przegrzewa
 • obraz w grach zaczyna klatkować

Opis wymiany karty graficznej w komputerze lub laptopie

Usługa polega przede wszystkim na wyborze nowej karty graficznej, jej zamówieniu, wymianie oraz przetestowaniu karty po montażu. Sam montaż nie jest skomplikowany, ale w przypadku laptopów ich rozbiórka może nastręczyć nieco problemów i nie jest zalecana początkującym. W takich sytuacjach zapraszamy do naszego serwisu komputerowego.

Po stwierdzeniu braku możliwości naprawy karty w trakcie wymiany wykonujemy następujące czynności:

 1. Wybór oraz zamówienie nowej karty graficznej
 2. Podstawowe testy diagnostyczne nowej karty graficznej (temperatury, potencjalne wady)
 3. Rozebranie laptopa lub komputera przed wymianą karty
 4. Montaż nowej karty graficznej w obudowie komputera lub laptopa
 5. Instalacja sterowników karty graficznej w systemie operacyjnym
 6. Wykonanie testów diagnostycznych pod obciążeniem po wymianie karty
 7. Złożenie komputera lub laptopa
 8. Przygotowanie urządzenia do wydania po naprawie
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek