Wymiana pamięci RAM w komputerze lub laptopie

wymiana pamięci RAM


Laptop lub komputer się nie włącza lub się zawiesza?

Tak mogą objawiać się problemy z uszkodzoną kością pamięci RAM. W przypadku awarii lub chęci rozbudowy sprzętu zapraszamy do naszego serwisu w Krakowie, gdzie chętnie doradzimy w wyborze oraz zamontujemy odpowiednie pamięci.

Pamięć operacyjna RAM to podstawowy element zestawu komputerowego lub laptopa. Odpowiada za prawidłową pracę sprzętu i przechowuje podczas pracy dane aplikacji oraz wyniki obliczeń. Nawet nieznaczne błędy w odczycie kości pamięci mogą skutkować nieprawidłową pracą komputera. Dla odpowiedniej pracy sprzętu ważna jest także ilość pamięci RAM. Uszkodzenie pamięci RAM lub zbyt mała jej ilość może skutkować wolną pracą, błędami krytycznymi oraz zawieszaniem się systemu lub brakiem możliwości uruchomienia komputera. Zbyt mała ilość pamięci powoduje też znaczny spadek wydajności sprzętu.


Aktualne specyfikacje komputerów i laptopów oparte o najnowsze rodzaje pamięci (DDR3 oraz DDR4) pozwalają w stosunkowo prosty sposób znacząco zwiększyć posiadaną ilość pamięci. W razie potrzeby chętnie doradzimy w wyborze lub pomożemy w rozbudowie i montażu.


Przyczynami uszkodzenia pamięci są przede wszystkich wszelkie usterki płyt głównych, problemy z zasilaniem, zwarcia na płycie, wady fabryczne lub zużycie. Zwykle problemy z pamięcią RAM uniemożliwiają dalszą pracę komputera i należy ją wymienić.


W przypadku konieczności wymiany lub rozbudowy pamięci RAM zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Krakowie. Posiadamy w ofercie części tylko sprawdzonych i przetestowanych również przez nas producentów. Chętnie zadbamy o prawidłową pracę Twojego komputera lub laptopa.

Objawy uszkodzenia pamięci RAM

Podstawowymi objawami w przypadku problemów z pamięcią są przede wszystkim problemy z pracą systemu operacyjnego lub brak możliwości uruchomienia komputera. Zdarzają się także mniej charakterystyczne objawy, które postaramy się tutaj opisać.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu kości pamięci RAM to:

 • laptop lub komputer nie uruchamia się
 • wyświetlają się bluescreeny podczas uruchamiania systemu
 • laptop lub komputer zawiesza się lub restartuje
 • po uruchomieniu systemu wyskakują komunikaty błędów
 • komputer wydaje jedynie sygnały dźwiękowe, ale się nie uruchamia

Opis wymiany pamięci operacyjnej RAM

Wymiana pamięci operacyjnej jest stosunkowo łatwą czynnością i polega w zasadzie na wpięciu kości pamięci w odpowiedni slot na płycie głównej. Natomiast zdecydowanie ważniejszą i trudniejszą kwestią jest odpowiednie dobranie pamięci, właściwe testowanie oraz w przypadku laptopów umiejętność prawidłowej rozbiórki sprzętu.

W trakcie naprawy wykonujemy następujące czynności:

 1. Rozebranie sprzętu do momentu uzyskania swobodnego dostępu do slotów pamięci RAM
 2. Wstępna diagnostyka oraz programowe testy pamięci
 3. Wymiana uszkodzonych kości pamięci i wpięcie testowych pamięci
 4. Po potwierdzeniu usterki montaż nowych kości pamięci na płycie głównej
 5. Wykonanie testów potwierdzających sprawność komputera lub laptopa
 6. Przygotowanie sprzętu do wydaniaSerwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek