Wymiana procesora w komputerze lub laptopie

wymiana procesora


Potrzebujesz wymiany procesora w komputerze lub laptopie?

Problem z procesorem, a może modernizacja PCta? Zawsze chętnie Ci doradzimy, zamówimy i pomożemy w wymianie procesora w Twoim komputerze lub laptopie. Odwiedź nasz serwis komputerowy w Krakowie.

Procesor (central processing unit, CPU) to jeden z najważniejszych podzespołów każdego komputera, laptopa czy innego sprzętu komputerowego. Nie bez powodu nazywany jest centralną jednostką obliczeniową bezpośrednio z jego tłumaczenia. Dzięki procesorowi komputer komunikując się z pamięcią operacyjną (RAM) sprawia, że nasz sprzęt działa prawidłowo i wykonuje powierzone mu instrukcje oraz obliczenia.


W przypadku konieczności wymiany procesora lub modernizacji posiadanego zestawu komputerowego zawsze chętnie doradzimy Ci w wyborze i pomożemy w jego montażu. Dodatkowo w zależności od Twoich preferencji oraz posiadanego sprzętu przedstawimy wszystkie wady i zalety dostępnych na rynku procesorów. Wyjaśnimy w czym lepsze są procesory INTEL (i3, i5, i7), a w czym procesory AMD (Ryzen).


W przypadku laptopów sprawa wymiany CPU jest nieco bardziej złożona ponieważ w większości nowych notebooków procesor jest wlutowany na stałe w płytę główną w postaci układu BGA. Wymiana jest zwykle możliwa, ale stosunkowo skomplikowana i ryzykowna.


Posiadamy w ofercie bogatą gamę sprawdzonych dostawców podzespołów. Będziemy z pewnością w stanie zaproponować wymianę procesora w Twoim komputerze w możliwie jak najniższej cenie. Zapraszamy serdecznie do naszego serwisu komputerowego w Krakowie.

Przyczyny uszkodzenia procesora

Procesory pracują w warunkach wyższych temperatur i wyższych obciążeń w związku z tym narażone są na wyższe ryzyko uszkodzenia. Ważne jest, aby regularnie dbać o kondycję układu chłodzenia procesora oraz okresowo sprawdzać temperaturę i kondycję układu. Jednak to nie zużycie czy przegrzanie są głównymi przyczynami usterek procesorów.

Procesory ulegają uszkodzeniom głównie w wyniku innych usterek elektronicznych takich jak zwarcia, przepięcia czy uszkodzenia mechaniczne płyt głównych. Zdarzają się także uszkodzenia spowodowane nieprawidłowym montażem procesora na płycie głównej lub uszkodzeniem nóżek (pinów) na procesorze lub w gnieździe.

Objawy uszkodzenia procesora

Uszkodzenie procesora objawia się przeważnie brakiem możliwości uruchomienia komputera lub laptopa. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy objawy są nieco bardziej subtelne, a procesor nie uszkodził się jeszcze całkowicie.

Najczęstsze objawy, jakie towarzyszą uszkodzeniu procesora to:

 • komputer lub laptop nie uruchamia się
 • procesor się mocno przegrzewa
 • głośna praca wentylatora
 • komputer się zawiesza lub resetuje
 • komputer się wyłącza
 • system po uruchomieniu zamraża się
 • system operacyjny wyświetla niebieskie ekrany
 • brak obrazu na monitorze lub matrycy
 • błędy sterownika ekranu zintegrowanej karty grafiki
 • wolna praca komputera i słabsza wydajność

Opis wymiany procesora w komputerze lub laptopie

Usługa ta polega przede wszystkim na prawidłowym montażu procesora odpowiedniego dla danej płyty głównej. W przypadku laptopów może być konieczna wymiana układu BGA. W obu przypadkach wykonujemy także wszystkie niezbędne testy obciążeniowe po wymianie.

W trakcie wymiany procesora w komputerze wykonujemy następujące czynności:

 1. Wybór oraz zamówienie właściwego procesora
 2. Podstawowe testy diagnostyczne przed montażem procesora
 3. Rozebranie komputera lub laptopa
 4. Programowanie BIOS w przypadku, jeśli płyta główna nie rozpoznaje CPU
 5. Wymiana procesora w gnieździe na płycie głównej
 6. Wykonanie testów diagnostycznych pod obciążeniem po wymianie procesora
 7. Montaż komputera i przygotowanie do wydania po naprawie
Serwisujemy laptopy, komputery PC i tablety wszystkich marek